Erasmus+ mobilnost za osebje
Program Erasmus+ na področju visokega šolstva omogoča sofinanciranje mobilnosti profesorjev in vseh strokovnih delavcev za namen poučevanja, izobraževanja ali usposabljanja na partnerskih visokošolskih institucijah ali v drugih ustreznih organizacijah oziroma podjetjih v tujini.
Sredstva za sofinanciranje so namenjena mobilnosti predavateljev kot tudi ne-pedagoškemu osebju na visokošolski instituciji.
Programske države
Programske države, ki sodelujejo v programu Erasmus+ mobilnosti, so članice Evropske unije, Islandija, Liechtenstein, Norveška, Turčija, Makedonija in Srbija. To pomeni, da se lahko mobilnosti udeležite v navedenih državah.
Oblike mobilnosti
Erasmus+ osebju omogoča naslednji obliki mobilnosti:
- mobilnost z namenom poučevanja na visokošolski instituciji.
- mobilnost z namenom usposabljanja, izobraževanja ali sledenja na delovnem mestu (»job shadowing«).
Poučevanje v tujini
Mobilnost za poučevanje omogoča pedagoškemu ali strokovnemu osebju visokošolske institucije, da poučuje na partnerski visokošolski instituciji v tujini. Mobilnost osebja za poučevanje je mogoča na katerem koli področju oz. v kateri koli akademski disciplini.
Partnerske visokošolske institucije so institucije iz katerekoli programske države, s katerimi ima AMEU podpisan medinstitucionalni sporazum Erasmus+ za mobilnost pedagoškega osebja z namenom poučevanja. Najdete jih tukaj.
V primeru, da želite poučevati na univerzi, s katero AMEU še nima podpisanega sporazuma, nas prosim kontaktirajte na erasmus@almamater.si.
Trajanje mobilnosti
Trajanje mobilnosti mora biti od 2 dni do 2 mesecev, v kar ni zajet čas poti. Število odobrenih dni je dodeljeno v skladu z razpoložljivimi sredstvi. Mobilnost mora zajemati vsaj 8 ur poučevanja na teden (ali za katero koli krajše obdobje bivanja). Če mobilnost traja dlje od enega tedna, mora biti minimalno število ur poučevanja za nepopoln teden sorazmerno s trajanjem tistega tedna.
Število odobrenih dni je dodeljeno v skladu z razpoložljivimi sredstvi. Za več informacij kontaktirajte na erasmus@almamater.si.
Usposabljanje v tujini
Mobilnost z namenom usposabljanja omogoča vsem zaposlenim, tako pedagoškemu kot tudi nepedagoškemu osebju na AMEU, možnost usposabljanja na visokošolskih institucijah ali drugih organizacijah/ podjetjih iz programskih držav. Poteka lahko obliki izobraževalnih dogodkov v tujini, izobraževalnih obiskov na delovnem mestu ali usposabljanja na partnerski visokošolski instituciji na katerakoli javni ali zasebni organizaciji oziroma podjetju, aktivnemu na trgu dela ali na področju izobraževanja, usposabljanja in mladine. V primeru, da želite na usposabljanje na univerzo, mora za izvedbo mobilnosti imeti AMEU podpisan medinstitucionalni sporazum – seznam partnerskih institucij najdete tukaj. V primeru, da želite na usposabljanje na univerzo, s katero AMEU še nima podpisanega sporazuma, nas prosim kontaktirajte na erasmus@almamater.si.
Trajanje aktivnosti
Trajanje aktivnosti mora biti od 2 dni do 2 mesecev, v kar ni zajet čas poti. Sredstva so namenjena mobilnosti predavateljev kot tudi ne-pedagoškega osebja na visokošolski instituciji.
Seznam aktualnih staff week-ov najdetene na tej spletni strani.
Primeri podjetij, ki nudijo usposabljanja:
- ShipCon Limassol, Ciper
- Clave Empresa Formació, Španija
- Fu International Academy, Španija (Tenerife)
Število odobrenih dni je dodeljeno v skladu z razpoložljivimi sredstvi. Za več informacij kontaktirajte na erasmus@almamater.si.
Povezava na spletno stran Cmepius: https://www.cmepius.si/vzu/erasmus.aspx
CILJI MOBILNOSTI V PROGRAMU ERASMUS+
- širše razumevanje praks, politik in sistemov na področju izobraževanja po vseh državah;
- okrepljene zmogljivosti;
- boljše kompetence, povezane s strokovnimi profili;
- novosti za uvedbo sprememb glede posodobitev in mednarodnega sodelovanja v izobraževalnih organizacijah;
- boljše razumevanje medsebojne povezanosti med formalnim in neformalnim izobraževanjem oziroma poklicnim usposabljanjem in trgom dela;
- večja kakovost njihovega dela in dejavnosti v korist študentov;
- boljše razumevanje družbene, jezikovne in kulturne raznolikosti ter odzivanje nanjo;
- več možnosti za izpolnjevanje potreb prikrajšanih ljudi;
- okrepljeno podpiranje in spodbujanje mobilnosti za študente;
- več priložnosti za strokovni in poklicni razvoj;
- izboljšano znanje tujih jezikov;
- okrepljena motivacija in zadovoljstvo v vsakodnevnem delu.